01/01/2024

Probleemipuu meetod

Oleme vaadelnud mitmesuguseid meetodeid sise- ja väliskeskkonna analüüsimiseks. Järgnevalt käsitleme meetodit, mis aitab organisatsioonidel keskenduda tegelikele probleemide põhjustele, mis võib tihti osutuda suureks väljakutseks. Näiteks, SWOT analüüsis võidakse kirja panna probleeme lihtsalt märksõnadena, mis ei selgita, kuidas need probleemid organisatsiooni mõjutavad.

Põhjuste ja tagajärgede eristamine

Sage viga, mida organisatsioonid teevad, on põhjuste ja tagajärgede segiajamine. Probleemide lahendamisel keskendutakse sageli sümptomitele, mitte juurpõhjustele, mis takistab põhiprobleemi lahendamist.

Probleemipuu meetodi tutvustus

Probleemipuu on tõhus tööriist juurprobleemide kaardistamiseks. Kujutage probleemipuud, mille juurteks on sügavamad, organisatsiooni kontrolli alt väljas olevad põhjused, näiteks ühiskondlikud või makrotrendid. Tüveks on peamised probleemid, mida organisatsioon saab mõjutada ja mis omakorda mõjutavad teisi, väiksemaid probleeme ehk lehti.

Näiteks, muuseumide puhul võib näiteks külastajate arvu vähenemine tunduda esialgu peamise probleemina. Kuid see on sageli tagajärg sügavamatest probleemidest nagu ebapiisav turundus, ebatõhusad lahtiolekuajad või kehv juurdepääs. Probleemipuu meetod aitab eristada neid põhjusi ja leida asjakohased lahendused, nagu näituse sisu parandamine, parem reklaam või lahtiolekuaegade kohandamine.

Meetodi praktika

Probleemide kaardistamiseks korraldage töötuba, kus osalejad kirjutavad peamised probleemid märkmepaberitele. Seejärel koguge need probleemid kokku ja grupeerige sarnased probleemid. See võimaldab füüsiliselt probleeme omavahel seostada, luues visuaalse "probleemipuu", kus juured tähistavad kontrollimatuid tegureid, tüvi esindab tüviprobleeme ja lehed väiksemaid, igapäevaseid probleeme.

Kokkuvõte

Probleemipuu meetod võimaldab struktureerida ja selgitada probleemide põhjuseid ja tagajärgi, tagades, et probleemide lahendamisel keskendutakse õigetele küsimustele. See aitab organisatsioonil investeerida ressursse tõhusamalt, lahendades probleemide algpõhjuseid, mitte ainult nende sümptomeid.

Previous

Väliskeskkonna analüüs

Next

Sihtrühmade analüüs